Компанія Соларіс ПроектАльтернативна Енергетика в Україні

Терміни окупності сонячних електростанцій

Окупність мережевої фотоелектричної станції

На час окупності сонячної фотоелектричної станції впливають багато змінних факторів. По-перше, необхідно враховувати вартість інших видів енергії. Якщо установка здійснюється в регіоні з низькими витратами на енергію, час окупності сонячних батарей збільшиться. Іншим важливим фактором є кількість доступного сонячного світла. Фактична вартість установки системи є основним чинником в оцінці окупності. Система з передовими компонентами і контролерами матиме більш високу ефективність, але це також вплине її вартість і час окупності. Складність установки також відрізнятиметься. Період окупності сонячної електростанції варто розраховувати з урахуванням зеленого тарифу. “Зелений тариф” – це спеціальний тариф для приватних споживачів, який дозволяє не лише купувати електроенергію у держави, а й виробляти її за допомогою альтернативних джерел енергії та продавати назад у кілька разів дорожче. Усе це виконується відповідно до Закону України “Про електроенергетику”.

У загальну вартість сонячної фотоелектричної станції насамперед включено:

  1. необхідна кількість сонячних фотомодулів;
  2. мережевий інвертор;
  3. спеціальний цифровий лічильник;
  4. матеріали для комутації;
  5. комплект кріплень;
  6. оформлення "зеленого тарифу";
  7. монтажні роботи;
  8. невраховані супутні витрати.

Наприклад, підсумкова вартість системи номінальною потужністю 10 кВт складе в середньому 16 000 $. У південно-центральних регіонах країни така система протягом року виробляє близько 13000 кВт∙г електроенергії. Тому можна розрахувати орієнтовний термін окупності сонячної електростанції:

  1. За "зеленим тарифом" вартість 1 кВт∙г електроенергії становить 0,20 € або 0,22 $. Тому за рік система з виробленням 13000 кВт∙год/рік приносить прибуток від реалізації електроенергії в мережу: 13000 кВт∙год × 0,22$ = 2860$.
  2. Загальні річні витрати на споживання державної електроенергії за тарифом 0,79 грн./кВт або 0,03 $/кВт становлять: (300 кВт/міс. × 12 міс.) × 0,03 $ = 108 $.
  3. Середньорічний чистий прибуток, який приносить фотоелектрична станція, складає: 2860 $ - 108 $ = 2752 $.
  4. Термін окупності системи становить: 16000 $ / 2752 $ = 5,81 ≈ 6 років.

Варто зазначити, що ця цифра не є остаточною і також залежить від багатьох умов. Тому кожен випадок слід розглядати окремо. Але одну річ можна сказати однозначно: мережева фотоелектрична станція не окупиться за короткий термін (1-2 роки). Є ще один важливий фактор, що впливає на ефективність "зеленого тарифу" та окупність установки. Це поточна витрата електроенергії. Перед встановленням системи рекомендується здійснити аудит електроспоживання. Варто виявити всі основні споживачі енергії, усунути проблеми та вжити комплекс енергозберігаючих заходів.