Компанія Соларіс ПроектАльтернативна Енергетика в Україні

Особливості монтажу та встановлення сонячних батарей

Завершальним етапом шляху до впровадження сонячної фотоелектричної станції є встановлення і монтаж сонячних батарей, і навіть інших елементів системи. Варто відзначити, що цей етап не менш важливий, ніж розрахунки та покупка всіх компонентів сонячної електростанції. Неправильне встановлення сонячних панелей значно знижує їхню ефективність. Тому розглянемо основні принципи, якими керуються при встановленні сонячних фотомодулів. При монтажі сонячних панелей варто враховувати такі фактори: − надійність конструкції, на яку встановлюються панелі; − орієнтація батарей по відношенню до сонця; − кут нахилу; − затіненість. При виборі місця встановлення сонячних панелей враховують максимальне освітлення поверхні, тому батареї розташовують на південній стороні. Кут нахилу також значно впливатиме на подальше вироблення електроенергії. Кут нахилу залежить від географічної широти і варіюється від 15 до 90 градусів (оптимальним кутом вважається кут, що дорівнює географічній широті місцевості). Головне, при цьому, досягти максимальної кількості сонячного світла під прямим кутом. Тінь від сусідніх конструкцій, будівель, антен тощо також знижуватиме продуктивність. Навіть невеликі затінені ділянки можуть значно знизити вироблення електроенергії. Після того, як вибрали підходящу ділянку даху і переконалися в тому, що вона здатна витримати конструкцію, приступають безпосередньо до монтажу. Існує багато прикладів встановлення панелей на похилу черепичну поверхню, ще простіше встановлюються на горизонтальну поверхню. Європейські виробники пропонують автоматичні поворотні пристрої, що дозволяють стежити за сонцем. Проте вартість їхня така, що краще купити додаткові панелі. В порядку ж поточної експлуатації батареї періодично відчищають від пилу, що накопичується, і бруду, які також впливають на продуктивність. Усі необхідні кріплення (гаки, опорні кріплення, алюмінієві профілі) поставляються постачальником разом із панелями. На похилій поверхні встановлюються паралельно на гаках профілі, до яких згодом кріпляться фотомодулі. Між дахом та панеллю утворюється невелика відстань. Особливо важливо мати невеликий зазор, якщо батареї встановлюються на плоский дах, покритий, наприклад, руберойдом або жерстю. Це дозволить уникнути додаткового нагріву фотоелементів, а отже дозволить уникнути втрати продуктивності через зниження напруги та струму. Перегрів може негативно вплинути на герметизуючі матеріали, що в кінцевому підсумку може зменшити термін служби панелей. Тому краще постаратися уникнути перегріву. Встановити сонячні батареї самому можна і без кріплень, що поставляються, за тим же принципом за допомогою металевого профілю, локерних саморізів або різьбових з'єднань. Головне – забезпечити надійність кріплення.

Декілька порад про ефективне розміщення сонячних фотомодулів:

  1. Сонячні батареї слід розміщувати у найбільш освітленому місці. Варто подбати про те, щоб сусідні будинки чи дерева їх не затіняли. Найбільш оптимальними місцями для встановлення є дахи та стіни будівель. Можливе встановлення сонячних панелей на спеціальних опорах безпосередньо на земельній ділянці. 2.Для досягнення максимального вироблення електроенергії важливо дотримуватися необхідного куту нахилу та азимут. У північній півкулі оптимальний азимут 180 градусів (суворо на південь). Оптимальний кут нахилу сонячної панелі для стаціонарної установки дорівнює географічній широті. При встановленні панелей з можливістю зміни кута нахилу влітку слід збільшити, а взимку зменшити кут в середньому на 12-15 градусів.
  2. У зимовий період сніг, що випав на поверхню сонячних батарей, знизить вироблення електроенергії до нуля, тому вкрай важливо забезпечити доступ до панелей для їх очищення, або встановити сонячні модулі під кутом, близьким до 90 градусів, наприклад, на стіні будівлі.
  3. При встановленні великої кількості сонячних батарей на плоскій поверхні за допомогою похилих консолей в кілька рядів необхідно дотримати відстань між рядами, щоб уникнути затінення сонячних модулів один одним. Відстань між рядами слід приймати не менше ніж 1,7 висоти ряду.
  4. Влаштування сонячної батареї дозволяє здійснювати кріплення на будь-які поверхні і не вимагає покупки спеціалізованих дорогих кріпильних елементів. Алюмінієвий профіль кожного модуля має отвори для кріплення та не обмежує варіанти поверхонь для встановлення.