Компанія Соларіс ПроектАльтернативна Енергетика в Україні

Правила експлуатації сонячних панелей

Сонячні енергетичні системи повинні експлуатуватися належним чином для того, щоб їхні власники могли не лише окупити свої інвестиції, а й максимізувати рівень прибутковості від використання сонячних фотомодулів. Однією з головних умов повернення інвестицій, вкладених у побудову фотоелектричної станції, є регулярний технічний догляд сонячних батарей та інших елементів системи (проводи, контролери, інвертори, акумуляторні батареї (якщо є), кріплення, електротехнічні допоміжні деталі тощо). Важливою умовою правильної роботи та окупності системи сонячної електростанції є наявність особи (або служби), відповідальної за експлуатацію та моніторинг системи. Обслуговування фотоелектричної станції відбувається досить легко, коли під рукою є надійний механізм моніторингу – системи збору даних, яка є програмним засобом для відстеження змін у роботі енергетичної системи. Моніторинг включає кілька важливих параметрів оцінки життєдіяльності сонячної фотоелектростанції:

  1. Фотоелектричні модулі: Неефективні та несправні фотоелектричні модулі можуть спричинити низку проблем, що впливають на продуктивність усієї системи. Якщо під час введення сонячної станції в експлуатацію навіть один модуль виявився несправним, загальна потужність масиву, що генерує, буде істотно скорочена. Тому, при початковій інсталяції системи необхідно обов'язково перевіряти кожен модуль на працездатність.
  2. Кріплення: Ослаблені або відсутні кріпильні деталі, неправильно встановлене обладнання та корозія можуть призвести до механічного пошкодження окремих сонячних модулів або всієї системи.
  3. Інвертори: Це основний силовий компонент кожної фотоелектричної станції, який має властивість накопичувати пил та страждати від перегріву. Інвертори перетворять постійний струм, що виробляється фотоелектричними елементами, змінний, який використовується в нашій електромережі. 4. Більшість інверторів, які розраховані на встановлення на відкритому повітрі, були розроблені для того, щоб витримувати всі види кліматичного впливу. Однак, необхідно регулярно перевіряти їх на наявність пошкоджень та перегріву. Крім того, не варто забувати про регулярне чищення фільтрів на інверторах, що дозволить уникнути перегріву. Це стосується всіх типів інверторів, у тому числі і зовнішньої установки, призначених навіть для найсуворіших кліматичних умов експлуатації.
  4. Електроізоляційні трубки: При пошкодженні електроізоляційних трубок проводи, що знаходяться в них, виявляються вразливими до механічних пошкоджень. Зрештою це може призвести до дуже дорогого та трудомісткого ремонту. Витрати на усунення несправностей, прокладання нових проводів і перевірку стиків навряд чи припадуть до душі власнику системи. Це саме ті “дрібниці”, які суттєво впливають на втрати при генерації та експлуатації сонячної електростанції, а отже, на повернення інвестицій.
  5. Заземлення: Замикання на землю є важливим елементом безпеки будь-якої електричної системи. Неякісне заземлення, відсутність ізоляції або недостатньо міцні контакти можуть спричинити простої системи, зниження продуктивності або механічне пошкодження. Ландшафтне планування: Розташування системи, її доступність для обслуговування і ремонту, відсутність затінення сонячних панелей від перешкод, що з'являються сонячному світлу – все це впливає на оптимізацію роботи сонячної фотоелектричної станції. Збереження доступу до ключових елементів системи, запобігання затіненню та усунення ерозії є критично важливими елементами при оптимізації її роботи та профілактичному обслуговуванні.

Існує ще один елементарний момент, про який власники енергоблоків часто забувають. Необхідно постійно підтримувати чистоту сонячних батарей та інших елементів системи, а також оперативно позбавлятися сміття. Подібні профілактичні роботи повинні проводитись, як мінімум, двічі на рік, але їх періодичність може бути й вищою – залежно від умов навколишнього середовища та вимог клієнта. Якщо сонячна станція знаходиться не в пустелі, не можна забувати і про видалення великих рослин, що є причиною затінення фотоелектричних панелей. При цьому потрібна максимальна обережність: робота з масивним механічним обладнанням може призвести до пошкодження сонячних батарей.

Покупці подібних енергоблоків очікують, що сонячні батареї постійно вироблятимуть енергію. Працездатність системи характеризується показником, що відомий під назвою рейтинг безвідмовної роботи. Системи з найвищим рейтингом безвідмовної роботи генеруватимуть більше сонячної енергії і, отже, даватимуть більш високу віддачу від інвестицій. Але для досягнення високого рейтингу необхідне безперервне та якісне технічне обслуговування сонячних батарей та фотоелектричної станції загалом.